Počasí

Weather data OK
Praha
20 °C
Weather details
ANDI

      V lednu roku 1988 založili Ed Betts a Dick Rutkowski společnost American Nitrox Divers, Inc., (ANDI), jež si kladla za cíl standardizovat výcvik instruktorů, výcvik potápěčů a přípravu nitroxových směsí  v plnírnách.

      Dick Rutkowski, který krom více než třicetileté praxe v americké National Oceanographic and Atmospheric Administration (NOAA), kde působil jako ředitel potápěčského programu, měl v té době již tříletou zkušenost s výcvikem sportovních potápěčů s nitroxem (tedy mimo profesní a vojenské potápění) v rámci vlastní společnosti International Association of Nitrox Divers (IAND).

      Oproti tomu Ed Betts, který kromě pětadvacetileté praxe potápěče (kromě komerčních potápěčských lodí působil i na pátracích a záchranných lodích), se zabýval přípravou a rozvodem plynů do vrtulníků, letadel a hyperbarických komor. Měl tedy bohaté zkušenosti s kyslíkem, zacházení s ním a jeho použitím. ANDI se tak stala druhou potápěčskou asociací, která se zabývala výcvikem nitroxových potápěčů.

      Když německá firma Dräger spustila výrobu prvního rekreačního rebreatheru, bylo to právě ANDI, kdo k němu vytvořil první výcvikový manuál, a to jak v angličtině, tak i v němčině. Od té doby ANDI sleduje vyvíjející se trh s rebreathery a zabývá se výcvikem potápění s nimi.

      V roce 1991 vyškolilo a otevřelo první nitroxové výcvikové centrum mimo USA. Koncepce a technologie tohoto centra, se stejně jako ANDI, pak rychle rozrostly do celého světa. Zpočátku by koncepce ANDI zabývající se „technologií optimálního dýchacího plynu“ byla v potápěčském průmyslu přijímána s nedůvěrou a kritizována, dnes se však stala standardem ve světě potápění.

 

Přihlášení